[ Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 1 из 1
  • 1
Модератор форума: daria, yuriy  
Форум » Внутрицерковные вопросы » Молитвы » Служба мiрским чином
Служба мiрским чином
yuriyДата: Понедельник, 17.08.2009, 23:51 | Сообщение # 1
Лейтенант
Группа: Модераторы
Сообщений: 61
Статус: Offline
СЛУЖБА МIРСКИМ ЧИНОМ

Поскольку во многих общинах Истинно-Православной Церкви России нет священнослужителей, то мiряне должны знать, как совершается богослужение мiрским чином. Выкладываю чин обедницы, совершаемый мiрянами вместо Литургии.

Примечание к мiрском чину: "При совершении богослужения мiрянским чином важнейшие части службы (возгласы, чтение Евангелия, отдельные молитвы) произносит старший из присутствующих – это может быть клирик (диакон, чтец), или просто мiрянин. Важно отметить, что старший в данном случае не «восхищает» себе священническое достоинство, но произносит важнейшие молитвословия для того, чтобы подчеркнуть их значение. Он же исполняет и роль настоятеля, следя за тем, чтобы все было «благообразно и по чину» (1Кор. 14:40). Заметим, что в тексте уставных указаний мы сохранили обычную формулировку Устава «аще изволит настоятель», в случае мiрянского служения подразумевая под этим взаимное согласие молящихся и изволение старшего из них."

Час третий

Стаpший: Молитвами святых отец наших: Чтец: Аминь. Слава Тебе, Боже наш, слава Тебе. Царю Небесный: Трисвятое по Отче наш: Старший глаголет молитву Иисусову. Господи, помилуй, 12 раз. Слава, И ныне: Приидите, поклонимся, трижды.
И псалмы
: 16, 24, 50
Слава, И ныне: Аллилуиа, трижды. Поклоны 3. Господи, помилуй, трижды. Тропарь воскресен. Слава, тропарь святаго. И ныне, богородичен:
Богородице, Ты еси Лоза истинная, возрастившая нам Плод Живота, Тебе молимся, молися Владычице, со святыми Апостолы, помиловати души наша.
Господь Бог благословен, благословен Господь день дне, поспешит нам Бог спасений наших, Бог наш, Бог спасати.
Трисвятое по Отче наш: молитва Иисусова и кондак воскресен. Господи помилуй, 40. Иже на всякое время: Господи помилуй, трижды. Слава, И ныне: Честнейшую Херувим: Старший: Молитвами святых отец наших: И чтец глаголет молитву святаго Мардариа:
Владыко Боже Отче Вседержителю, Господи Сыне Единородный Иисусе Христе, и Святый Душе, Едино Божество, Едина Сила, помилуй мя грешнаго, и имиже веси судьбами спаси мя недостойнаго раба Твоего, яко благословен еси во веки веков, аминь.

Час шестый

Приидите, поклонимся: трижды.
И псалмы: 53, 54, 90
Слава, И ныне: Аллилуиа, трижды. Поклоны 3. Господи, помилуй, трижды. Тропарь воскресен. Слава, тропарь святаго. И ныне, богородичен:
Яко не имамы дерзновения за премногия грехи наша, Ты Иже от Тебе Рождшагося моли, Богородице Дево: много бо может моление Матернее ко благосердию Владыки: не презри грешных мольбы, Всечистая, яко милостив есть и спасти могий, Иже и страдати о нас изволивый.
Скоро да предварят ны щедроты Твоя, Господи, яко обнищахом зело: помози нам, Боже Спасе наш, славы ради имене Твоего; Господи, избави нас, и очисти грехи наша, имене ради Твоего.
Трисвятое. По Отче наш: кондак воскресен, или святаго. Господи помилуй, 40. Иже на всякое время: Господи помилуй, трижды. Слава, И ныне: Честнейшую Херувим: Старший: Молитвами святых отец наших: И молитву великаго Василиа:
Боже и Господи сил, и всея твари Содетелю, Иже за милосердие безприкладныя милости Твоея, Единороднаго Сына Твоего, Господа нашего Иисуса Христа, низпославый на спасение рода нашего, и честным Его Крестом рукописание грех наших растерзавый, и победивый тем начала и власти тьмы: Сам, Владыко Человеколюбче, приими и нас, грешных, благодарственныя сия и молебныя молитвы, и избави нас от всякаго всегубительнаго и мрачнаго прегрешения, и всех озлобити нас ищущих, видимых и невидимых враг; пригвозди страху Твоему плоти наша, и не уклони сердец наших во словеса или помышления лукавствия, но любовию Твоею уязви души наша: да к Тебе всегда взирающе, и еже от Тебе светом наставляеми, Тебе неприступнаго и присносущнаго зряще Света, непрестанное Тебе исповедание и благодарение возсылаем, Безначальному Отцу, со Единородным Твоим Сыном, и Всесвятым, и Благим, и Животворящим Твоим Духом, ныне и присно и во веки веков, аминь.

Аще 9 час пелся пред вечернею, или не изволяеши пети 9 час, изобразительныя глаголи зде. Аще же ни, глаголи я по девятом часе.

 
yuriyДата: Понедельник, 17.08.2009, 23:52 | Сообщение # 2
Лейтенант
Группа: Модераторы
Сообщений: 61
Статус: Offline
Час девятый

Приидите, поклонимся: трижды.
И псалмы: 83, 84, 85
Слава, И ныне: Аллилуиа, трижды. Поклоны 3. Господи, помилуй, трижды. Тропарь воскресен. Слава, тропарь святаго. И ныне, богородичен:

Иже нас ради Рождейся от Девы, и распятие претерпев, Благий, Испровергий смертию смерть, и воскресение Явлей, яко Бог, не презри, яже создал еси рукою Твоею, яви человеколюбие Твое, Милостиве, приими Рождшую Тя Богородицу, молящуюся за ны, и спаси, Спасе наш, люди отчаянныя.
Не предаждь нас до конца, имене Твоего ради, и не разори завета Твоего, и не отстави милости Твоея от нас, Авраама ради возлюбленнаго от Тебе, и за Исаака, раба Твоего, и Исраиля святаго Твоего.

Трисвятое. По Отче наш: кондак воскресен. Господи помилуй, 40. Иже на всякое время: Господи помилуй, трижды. Слава, И ныне: Честнейшую Херувим: Старший: Молитвами святых отец наших: И молитва святаго Василиа Великаго:

Владыко Господи Иисусе Христе Боже наш, долготерпевый о наших согрешениих, и даже до нынешняго часа приведый нас, воньже на животворящем древе вися, благоразумному разбойнику иже в рай путесотворил еси вход, и смертию смерть разрушил еси, очисти нас грешных и недостойных раб Твоих. Согрешихом бо и беззаконновахом, и несмы достойни возвести очеса наша и воззрети на высоту небесную, зане оставихом путь правды Твоея, и ходихом в волях сердец наших. Но молим Твою безмерную благость, пощади нас, Господи, по множеству милости Твоея, и спаси нас имене Твоего ради святаго, яко исчезоша в суете дние наша, изми нас из руки сопротивнаго, и остави нам грехи наша, и умертви плотское наше мудрование, да ветхаго отложивше человека, в новаго облецемся: и Тебе поживем, нашему Владыце и Благодетелю, и тако Твоим последующе повелением, в вечный покой достигнем, идеже есть всех веселящихся жилище, Ты бо еси воистинну истинное веселие и радость любящих Тя, Христе Боже наш, и Тебе славу возсылаем, со Безначальным Твоим Отцем, и Пресвятым и Благим и Животворящим Твоим Духом, ныне и присно и во веки веков, аминь.

Отпуста же часа не глаголем, но абие изобразительны.

 
yuriyДата: Понедельник, 17.08.2009, 23:54 | Сообщение # 3
Лейтенант
Группа: Модераторы
Сообщений: 61
Статус: Offline
Начало изобразительных глаголи сице:

Благослови, душе моя, Господа: благословен еси, Господи.

Псалом 102. Благослови душе моя Господа, и вся внутренняя моя имя святое Его. Благослови душе моя Господа, и не забывай всех воздаяний Его; Очищающаго вся беззакония твоя, исцеляющаго вся недуги твоя; Избавляющаго от истления живот твой, венчающаго тя милостию и щедротами; Исполняющаго во благих желание твое: обновится яко орля юность твоя. Творяй милостыни Господь, и судьбу всем обидимым. Сказа пути Своя Моисеови, сыновом Исраилевым хотения Своя; Щедр и милостив Господь, долготерпелив и многомилостив. Не до конца прогневается, ниже во век враждует; Не по беззаконием нашим сотворил есть нам, ниже по грехом нашым воздал есть нам. Яко по высоте небесней от земли, утвердил есть Господь милость Свою на боявшихся Его. Елико отстоят востоцы от запад, удалил есть от нас беззакония наша. Якоже щедрит отец сыны, ущедри Господь боящихся Его. Яко Той позна создание наше, помяну, яко персть есмы. Человек, яко трава дние его, яко цвет сельный, тако оцветет; Яко дух пройде в нем, и не будет, и не познает ктому места своего. Милость же Господня от века и до века на боящихся Его, и правда Его на сынех сынов, хранящих завет Его, и помнящих заповеди Его творити я. Господь на небеси уготова Престол Свой, и Царство Его всеми обладает. Благословите Господа вси Ангели Его, сильнии крепостию, творящии слово Его, услышати глас словес Его. Благословите Господа вся силы Его, слуги Его, творящии волю Его. Благословите Господа вся дела Его, на всяком месте владычества Его.
Слава: И ныне: Паки первый лик: Благослови, душе моя, Господа, и вся внутренняя моя имя святое Его. Благословен еси, Господи.

Слава Отцу и Сыну и Святому Духу.

Псалом 145: Хвали, душе моя, Господа. Восхвалю Господа в животе моем, пою Богу моему, дондеже есмь. Не надейтеся на князи, на сыны человеческия, в нихже несть спасения. Изыдет дух его и возвратится в землю свою: в той день погибнут вся помышления его. Блажен, ему же Бог Иаковль помощник его, упование его на Господа Бога своего; Сотворшаго небо и землю, море и вся, яже в них; Хранящаго истину в век, творящаго суд обидимым, дающаго пищу алчущим. Господь решит окованныя. Господь умудряет слепцы. Господь возводит низверженныя, Господь любит праведники. Господь хранит пришельцы, сира и вдову приимет и путь грешных погубит. Воцарится Господь во век, Бог твой, Сионе, в род и род.

И ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Единородный Сыне, и Слове Божий, безсмертен Сый. И изволивый спасения нашего ради воплотитися от Святыя Богородицы и Приснодевы Марии, непреложно Вочеловечивыйся. Распныйся же, Христе Боже, смертию смерть поправый. Един Сый Святыя Троицы, спрославляемый Отцу и Святому Духу, спаси нас.

Во Царствии Твоем, помяни нас, Господи, егда приидеши во Царствии Твоем.
Блажени нищии духом, яко тех есть Царство Небесное.
Блажени плачущии, яко тии утешатся.
На 10: Блажени кротцыи, яко тии наследят землю.
Блажени алчущии и жаждущии правды, яко тии насытятся.
На 8: Блажени милостивии, яко тии помиловани будут.
Блажени чистии сердцем, яко тии Бога узрят.
На 6: Блажени миротворцы, яко тии сынове Божии нарекутся.
Блажени изгнани правды ради, яко тех есть Царство Небесное.
На 4: Блажени есте, егда поносят вам, и изженут, и рекут всяк зол глагол на вы, лжуще Мене ради.
Радуйтеся и веселитеся, яко мзда ваша многа на небесех.
Слава, троичен; И ныне, богородичен:

Нецыи зде поют Трисвятое, якоже и на Литургии, иные же оставляют сие.
Таже возгласит канонаpх или чтец пpокимен воскpесен или пpаздника. Таже чтет Апостол, ряд, якоже Устав изъявляет. Аще же имать святый чтение, и святаго.

И возгласит чтец: Аллилуиа, глас..., лик же поет Аллилуиа, трижды; чтец же глаголет стихи.

Таже, Господи помилуй, тpижды. Стаpший: От ... Святаго Евангелия чтение, мы же поем: Слава Тебе, Господи, и поклон един. И чтет Старший Евангелие, ряд. И поем: Слава Тебе, Господи. И поклон. Таже поем с поклоны:

Помяни нас, Господи, егда приидеши во Царствии Твоем.
Помяни нас, Владыко, егда приидеши во Царствии Твоем.
Помяни нас, Святый, егда приидеши во Царствии Твоем.

Лик небесный поет Тя и глаголет: Свят, Свят, Свят Господь Саваоф, исполнь небо и земля славы Твоея.
Стих: Приступите к Нему и просветитеся, и лица ваша не постыдятся. И паки: Лик небесный:

Слава: Лик святых Ангел и Архангел со всеми небесными силами поет Тя и глаголет: Свят, Свят, Свят Господь Саваоф, исполнь небо и земля славы Твоея.

 
yuriyДата: Понедельник, 17.08.2009, 23:54 | Сообщение # 4
Лейтенант
Группа: Модераторы
Сообщений: 61
Статус: Offline
И ныне: Верую во Единаго Бога Отца, Вседержителя, Творца небу и земли, видимым же всем и невидимым. И во Единаго Господа Иисуса Христа, Сына Божия, Единороднаго, Иже от Отца Рожденнаго прежде всех век; Света от Света, Бога Истинна от Бога Истинна, рожденна, несотворенна, единосущна Отцу, Имже вся быша. Нас ради человек и нашего ради спасения сшедшаго с небес и воплотившагося от Духа Свята и Марии Девы и вочеловечшася. Распятаго же за ны при Понтийстем Пилате, и страдавша и погребенна. И воскресшаго в третий день по Писанием, и возшедшаго на небеса и седяща одесную Отца. И паки грядущаго со славою судити живым и мертвым, Егоже Царствию не будет конца. И в Духа Святаго, Господа, Животворящаго, Иже от Отца исходящаго, Иже со Отцем и Сыном спокланяема и сславима, Глаголавшего пророки. Во едину Святую, Соборную и Апостольскую Церковь. Исповедую едино крещение во оставление грехов. Чаю воскресения мертвых, и жизни будущаго века. Аминь.

Ослаби, остави, прости Боже, прегрешения наша, вольная, и невольная, яже в слове и в деле, яже в ведении и не в ведении, яже во дни и в нощи, яже во уме и помышлении, вся нам прости, яко Благ и Человеколюбец.

Отче наш: Старший: Господи, Иисусе Христе, Сыне Божий, помилуй нас. Мы же: Аминь. И кондак воскресен, и храма. Аще же прилучится и святаго, глаголется первее святаго; Слава, И ныне, воскресен. Господи, помилуй, 12. И молитву:

Всесвятая Троице, Единосущная Державо, Нераздельное Царство, всех благих Вина, благоволи же и о мне грешнем, утверди, вразуми сердце мое, и всю мою отыми скверну, просвети мою мысль, да выну славлю, пою, покланяюся и глаголю: Един Свят, Един Господь, Иисус Христос, во славу Бога Отца, аминь.

Буди Имя Господне благословено отныне и до века, трижды, с поклоны. Слава, И ныне:

Псалом 33: Благословлю Господа на всякое время, выну хвала Его во устех моих. О Господе похвалится душа моя, да услышат кротцыи и возвеселятся. Возвеличите Господа со мною, и вознесем имя Его вкупе. Взысках Господа и услыша мя, и от всех скорбей моих избави мя. Приступите к Нему и просветитеся, и лица ваша не постыдятся. Сей нищий воззва, и Господь услыша и, и от всех скорбей его спасе и. Ополчится Ангел Господень окрест боящихся Его, и избавит их. Вкусите и видите, яко благ Господь; блажен муж, иже уповает нань. Бойтеся Господа, вси святии Его, яко несть лишения боящымся Его. Богатии обнищаша и взалкаша, взыскающии же Господа не лишатся всякаго блага. Приидите, чада, послушайте мене, страху Господню научу вас. Кто есть человек хотяй живот, любяй дни видети благи; Удержи язык твой от зла, и устне твои, еже не глаголати льсти. Уклонися от зла и сотвори благо, взыщи мира, и пожени и. Очи Господни на праведныя, и уши Его в молитву их. Лице же Господне на творящия злая, еже потребити от земли память их. Воззваша праведнии, и Господь услыша их, и от всех скорбей их избави их. Близ Господь сокрушенных сердцем, и смиренныя духом спасет. Многи скорби праведным, и от всех их избавит я Господь. Хранит Господь вся кости их, ни едина от них сокрушится. Смерть грешников люта, и ненавидящии праведнаго прегрешат. Избавит Господь души раб Своих, и не прегрешат вси уповающии на Него.

Достойно есть: Слава, И ныне: и бывает отпуст.

 
ПавелДата: Вторник, 18.08.2009, 00:10 | Сообщение # 5
Подполковник
Группа: Пользователи
Сообщений: 108
Статус: Offline
Интересно... Вопрос такой.Авторство этого чина, когда появился?

Сообщение отредактировал Павел - Вторник, 18.08.2009, 00:16
 
yuriyДата: Вторник, 18.08.2009, 00:15 | Сообщение # 6
Лейтенант
Группа: Модераторы
Сообщений: 61
Статус: Offline
Quote (Павел)
Интересно... Вопрос такой.Авторство этого чина, когда появился?

Это обычный чин, который служат и священники, просто с учетом того, что мiрянин не может читать определенные молитвы (священнические). Такой чин совершается в наших общинах, где нет священника.
 
dariaДата: Вторник, 18.08.2009, 00:49 | Сообщение # 7
Майор
Группа: Администраторы
Сообщений: 86
Статус: Offline
Quote (Павел)
Вопрос такой.Авторство этого чина, когда появился?

кстати, в некоторых случаях такой чин совершается и когда священник есть, но Литургию служить по каким-то причинам нельзя - напр., Вел. Постом.

 
Форум » Внутрицерковные вопросы » Молитвы » Служба мiрским чином
  • Страница 1 из 1
  • 1
Поиск: